Kai vargina nugaros skausmas, tai nevalingai nori susiriesti ant minkštos lovos vietoj triukšmingo vakarėlio ar produktyvaus darbo. Prieš akis iškyla artimųjų raginimai sėdėti tiesiai, kad į senatvę netaptum kuprotu ar nugaros skausmu nuolat besiskundžiančiu žmogumi.
Į nugaros skausmą tiesiog neįmanoma nereaguoti. Tai lyg pagalbos šauksmas, kuris gali būti laikinas ir pastovus. Ilgai sėdint nepatogioje pozoje ir atsiradus skausmui, galite pabandyti jį numalšinti intensyviu trynimu, keisdami pozą arba masažuodami tam taškus. Pastarąją terapiją – masažo terapiją geriau patikėti specialistui, priešingu atveju Jūs galite sau ir pakenkti. Jeigu skausmas tapo nuolatiniu jūsų gyvenimo draugu, jei nuolatos jaučiate diskomfortą esant fiziniam krūviui, greičiausiai atsirado pirmieji osteochondrozės požymiai.
Stuburo ligas sukelia amžius, traumos, psichologinė įtampa darbe, namuose, turimas antsvoris ir t.t. Mūsų stuburas kaip daugiasluoksnis sumuštinis, susidedantis iš kietų slankstelių ir tarp jų išsidėsčiusių lanksčių diskų. Būtent diskai ir lemia mūsų stuburo lankstumą. Tai plokščias baltyminis žiedas, kurio viduje išsidėstęs stangrus kūnas – branduolys.
Su metais mūsų diskas džiūsta prarasdamas savo apsaugines savybes – sugerti smogiamuosius krūvius. Vėliau šis procesas sukelia plyšimus, – susiformuoja disko išvarža. Tačiau netgi nesant fibriozinio žiedo deformacijai – pakenkimui, judėjimas apkrauna stuburą ir skatina kaulinio audinio regeneraciją. Būtent šis procesas ir sukelia osteochondrozę.
Esant stuburo patologijai, kenčia ne tik mūsų nugara, bet ir vidaus organai, rankos ir galva. Pakenkus kaklo slanksteliams, atsiranda galvos skausmai, svaigulys, spengimas ausyse. Statistiškai, beveik visiems , sulaukus 30-ties metų žmonėms, tarpslanksteliniuose diskuose atsiranda mažų įtrūkimų. Dėl jų pasireškia skausmai kaklo, krūtinės, juosmens srityse, ypač ką nors keliant, staigiau pasisukant, pervargus.
Mūsų stuburas baigia formuotis apie 20-22 gyvenimo metus, o tada iškart prasideda senėjimo procesas. Nuo to momento privalome reguliuoti savo mitybą, fizinį krūvį, taip sulėtindami stuburo susidėvėjimo procesą.
Tai kaip gi sau gali padėti?
1. Tai fiziniai pratimai, kurie pagrįsti kūno tempimu ir plastiškais posūkiais: ( pirmas žingsnis-rytinis atsikėlimas iš lovos- lėtas pasiražymas, pasitempimas – imituojant gyvatės judesius, mėgdžiojant šleivakojės mėškutės judesius nuleidžiant rankas žemyn lyg būtumėte pričiuptas už pakarpos ir pakabintas ant kabliuko, pasiubuokite, palinguokite į šonus. Po to intensyviai supurtykite savo kūną, pajudinant pečius, pasukiojant galvą, taip grąžindami judrumą savo kaklui.
2. Sporto salėse, treniruočių metu venkite labai sudėtingų ir stereotipiškų judesių auginant raumenis, kuriuos jums rekomenduoja treneris. Tokie pratimai skatina greitą sąnarių dėvėjimą ir stuburo skausmą.
3. Mūsų stuburui naudingesnis sportinis ėjimas, o ne bėgimas. Pavyzdžiui, (bėgant) jei jūs sveriate 70kg, tai jūsų pėda apkraunama 350kg.svoriu. Su kiekvienu žingsniu jūs švystelite savo stuburą aukštyn taip, tarsi ištemptumėte armoniką. Visos sausgyslės, visi raumenys maksimaliai įtempiami, tad didžiausias krūvis tenka stuburui ir kelio sąnariams.
4. Dirbant prie rašomojo stalo nugara turi remtis į kėdės atkaltę, sėdėti tiesiai, neliankiant galvos į priekį .
5. Dirbant kompiuteriu kas 15 min.daryti pertraukas.
6. Kėdės aukštis sureguliuojams taip, kad sėdimoji vieta atsidurtų kelio sąnarių lygyje.
7. Kad galūnės netirptų, po kojomis galima pasistatyti suoliuką.
8. Jei darbo metu tenka ilgai stovėti, nesivaržykite pasirąžyti, iškeliant rankas aukštyn, išsilenkiant atgal, giliai įkvepiant, keičiant kojų padėtį.
9. Teisingai pasiskirstykite nešamą krūvį.
10. Nugarai naudingi masažai apimantys kaklo, pečių juostos, nugaros juosmens bei sėdmenų sritis. Tad kartą metuose yra rekomenduotina nuo 10-12 seansų. Masažo terapija labai veiksminga esant laikiman ar lėtiniam nugaros skausmui. Masažas ne tik sustiprins raumenis, bet ir nuims įtampą susikaupusią nugaroje , suaktyvins kraujotaką, padės atsikratyti fizinių ir psichologinių sunkumų. Masažo terapija veikia kaip prevencinė priemonė gerai savijautai ir oriam gyvenimo būdui.
Sveika mityba, fizinis aktyvumas, masažų terapija – veiksniai, įtakojantys mūsų pilnavertį gyvenimą. Tad kiekvieno žmogaus kūnas yra jo gyvenimo atspindys – todėl mylėkime jį ir puoselėkime.
Remtasi: NATŪRALIOJI medicina 2012/07